Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


Pomnik Pieniężo.

Wystawy, konkursy, wydarzenia kulturalne

Pomnik Pieniężo.

Postprzez zisio8219 » 16 cze 2015, o 15:51

Starosta braniewski wydał pozwolenie na rozbiórkę pomnika generała Czerniachowskiego w Pieniężnie. Uchwałę o woli rozebrania pomnika generała, który był odpowiedzialny za likwidację Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, podjęli już w styczniu 2014 roku radni z Pieniężna.

Przypomnijmy. Do 2014 roku Rosjanie nie organizowali w Pieniężnie, pod pomnikiem gen. Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego, oficjalnych uroczystości. O pomniku stało się głośno pod koniec stycznia ubiegłego roku, gdy Rada Miejska wyraziła wolę jego rozebrania.

Oburzenie w tej sprawie wyraziło rosyjskie MSZ. Do Pieniężna przyjechali Rosjanie, którzy bez zezwolenia odnowili pomnik. Później zorganizowali tam uroczystości. Rok temu w nocy z 3 na 4 maja zdewastowano pomnik. Na monumencie upamiętniającym Czerniachowskiego został namalowany znak Polski Walczącej oraz napis „Precz z komuną”. W kwietniu tego roku dwóch mieszkańców Olsztyna zniszczyło napis na monumencie.

W tym roku Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, zgodnie z prawem budowlanym, wystąpił do starosty braniewskiego o pozwolenie na rozbiórkę pomnika gen. Czerniachowskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poparło stanowisko Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i Radę Miasta Pieniężno w tym zakresie.

Starostwo wystąpiło nawet do wojewody o zajęcia stanowiska w sprawie pomnika. Ostatecznie 15 czerwca starosta braniewski wydał pozwolenie na rozbiórkę. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Zgodnie z przepisami strony postępowania mogą w ciągu 14 dni odwoływać się do wojewody warmińsko-mazurskiego, który decyzję może uchylić lub skierować do ponownego rozpatrzenia. 


— Z wydaniem takiej decyzji jest tak samo jak z pozwoleniem na budowę — mówi starostwa Leszek Dziąg. — Jeżeli wnioskodawca przedstawi komplet dokumentów, to nie ma żadnej podstawy, żeby wydać mu decyzję odmowną. Chcieliśmy zachować ostrożność wyjaśniając wszystkie wątpliwości wobec stanu prawnego pomnika, ponieważ wiąże nas umowa międzyrządowa. 



Kosztorysowy koszt rozbiórki pomnika to 70 tysięcy złotych. 


— Jeżeli decyzja się uprawomocni zwrócę się do społeczeństwa o wsparcie — mówi Kiejdo. — Ogłosimy publiczną zbiórkę na sfinansowanie prac rozbiórkowych. Obiekt będzie do dyspozycji Rady OWPiM. Jeżeli zadecyduje ona, by przekazać pomnik stronie rosyjskiej, oczywiście poprę ich decyzję.


Kiejdo dodał, że po usunięciu pomnika gmina będzie pracować nad pomysłem na zagospodarowanie tego miejsca.


— Chciałbym, żeby było to coś, co łączy narody a nie dzieli — mówi burmistrz. — Obiekt, gdzie każdy bez względu na narodowość będzie mógł złożyć kwiaty i upamiętnić ofiary wojny i represji. Chcę by był to symbol jedności europejskiej. Oczywiście o zdanie będę pytał mieszkańców. 


Czym zapisał się generał Czerniachowski w historii Polski?:
W lipcu 1944 roku dowodził 3. Frontem Białoruskim. 17 lipca 1944 roku wspólnie z generałem Sierowem z NKWD zaprosił na rozmowy dowództwo wileńskiej AK z komendantem płk. Aleksandrem Krzyżanowskim „Wilkiem”. Wszystkich polskich oficerów aresztowano. Potem to samo zrobiono z dowódcami oddziałów partyzanckich. Rozbrojono też 8 tysięcy żołnierzy AK. Część z nich zginęła, a wielu zostało zesłanych do łagrów lub przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej.

Takie to zasługi wobec Polski miał generał Czerniachowski, kiedy w lutym 1945 roku zginął pod Pieniężnem. Rosyjscy komuniści ostatecznie zdecydowali, że Czerniachowski zostanie bohaterem litewskim a nie polskim. Pochowali go w Wilnie, a w 1950 roku postawili mu stosowany pomnik. Litwini po odzyskaniu niepodległości nie cackali się specjalnie z pamięcią po sowieckim generale.
W 1993 roku, szczątki Czerniachowskiego i pomnik odesłano do Rosji. Szczątki generała spoczęły w Moskwie, a pomnik trafił na jeden z placów w rosyjskim Woroneżu.

Pomnik nie ma w Polsce zbyt wielu obrońców. Jednym z nich jest poseł Tadeusz Iwiński z SLD. W sprawie pomnika w 2014 złożył nawet interpelację poselską, gdzie nazwał decyzję radnych z Pieniężna "nader kontrowersyjną.
Melzak



Przeczytaj cały tekst: Starosta wyraził zgodę na rozbiórkę pomnika "kata AK" - Pieniężno http://pieniezno.wm.pl/277292,Starosta- ... z3dEjOmHcM .
Info z Gazety Olsztyńskiej.
zisio8219
St. chorąży
St. chorąży
 
Posty: 256
Dołączył(a): 9 lip 2014, o 15:30

Re: Pomnik Pieniężo.

Postprzez janhus7 » 20 cze 2015, o 09:15

Witam
Moim zdaniem każdy naród ma prawo do swoich bohaterów,
Czerniachowski nie jest Polskim bohaterem.
Był bezwzględnym dowódcą, który też miał za nic życie swoich żołnierzy sowieckich,
dlatego pod Pieniężnem to jego właśni żołnierze zabili go trafiając z działka jego łazik.
Wiec jeśli właśni rosyjscy żołnierze uważali go za zbrodniarza - to czemu ma stać jego pomnik?
Oczywiście pomnika nie powinniśmy niszczyć tylko odesłać do Rosji, jak Litwini.

Podobna sprawa ma się z pomnikiem żołnierzy radzieckich w Lidzbarku Warmińskim na skrzyżowaniu
przy ul. Bartoszyckiej, stoi ogrodzony siatką chroniącą go. Moim zdaniem powinien zostać przeniesiony na cmentarz
żołnierzy radzieckich koło I jednostki przy ul.Orneckiej. A tak szerzy wciąż kłamliwą propagandę o wyzwolicielskiej Czerwonej Armii.

Szanuję żołnierzy Armii czerwonej - i Rosjan i Białorusinów i Polaków, walczyli i zginęli, ich śmierć była prawdziwa
i bolesna dla ich rodzin.
Armia Czerwona nie była jednak wyzwolicielem w Polsce - ale kolejnym okupantem i to gorszym niż hitlerowcy -bo zostali u nas na na 44 lata i zniszczyli dusze milionów Polaków, nie mówiąc o tych których zabili ciało.

Jedynie co myślę przeciw rozebraniu obu pomników, że czas wojny na Ukrainie - to nie jest dobry czas na zrzucanie pomników. Putin gdy walczy każdy taki czyn może uznać za oznakę wrogości lub wykorzystać propagandowo.
Mieszkamy przy granicy z Rosją i najważniejszy jest spokój i wzajemny handel. Starczy jednej wojny i nienawiści.

janhus7
janhus7
Chorąży
Chorąży
 
Posty: 215
Dołączył(a): 8 cze 2014, o 21:39
Lokalizacja: Olsztyn


Powrót do Informacje, wystawy i konkursy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron